avatar

Hüseyin BABUÇ

Yazılım Mühendisi

Php ile veritabanı bağlantısı

Php ile veritabanı bağlantısı yapmak gerçekten kolay. Ve bunu yapmanın en iyi yolu veritabanı bağlantısı yapan bir php dosyası oluşturup onu gereken yerde çağırmaktır. Aşağıda vereceğim kod ile bağlantıyı anlamak gerçekten kolay olacak.

Aşağıda vereceğim kodlar mysql veritabanına bağlantı içindir. Diğer veritabanları için burayı ziyaret edebilirsiniz.

<?php

$connect = mysql_connect("VERİTABANI ADRESİ","VERİTABANI KULLANICI ADI","VERİTABANI ŞİFRESİ") or die("Bağlantı kurulamadı sebep : ".mysql_error());
	
mysql_select_db("VERİTABANI ADI",$connect) or die("Dbye bağlanılamadı sebep : ".mysql_error());
	
mysql_query("SET NAMES UTF8");

?>

Şimdi yazdığımız kodları satır satır açıklayalım.

$connect = mysql_connect(); mysql bağlantımızı açmamız için herhangi bir değişkene mysql_connect() fonksiyonu ile bağlantıyı atıyoruz. mysql_connect() fonksiyonu 3 parametre alır. Birinci parametre bağlanılacak veritabanı adresini içerir ki bu genellik ile "localhost"tur. İkinci parametre veritabanınıza giriş için kullandığınız kullanıcı adı ve üçüncü paratmetrede veritabanınızın şifresidir. devamında or die() fonksiyonu ile eğer bağlantı yapılamaz ise sayfayı anında sonlandırdık ve bağlantı sorununu mysql_error() ile yazdırdık.

mysql_select_db() fonksiyonu bağlantıyı açtıktan sonra hangi veritabanına bağlanacağımızı belirler. İlk parametresi veritabanınızın adını alır. İsteğe bağlı olarak bağlantı değişkeninizi ikinci parametreye yazabilirsiniz eğer yazmaz iseniz en son bağlı kalınan veritabanına bağlanarak devam edecektir.

mysql_query("SET NAMES UTF8"); bu fonksiyon ile veritabanı işlemlerimizde kullanacağımız karakter alfabesini belirtiyoruz yoksa türkçe karakterlerde sorun çıkabiliyor ve bu bazen oldukça kafa ağrıtabiliyor.

Daha fazla fonksiyon için php.net'in sitesinde bulunan mysql fonksiyonlarına göz atabilirsiniz.

Bu blogumda yazdığım ilk yazımdı. İnşallah açıklayıcı olmuştur. Devamı için blogumuza arada göz atmanız rica olunur...


HİÇ YORUM YAPILMAMIŞ

  1. Dear Russian bro, go test another websites with cronjob, mine is just a little personal website. and i would like to meet you, contact me on hbabuc@hotmail.com